144
19 shares, 144 points

Mercedes за првпат ќе произведува автомобили во Русија. Во новата фабрика во индустриската зона Есипово, оддалечена 40 километри северозападно од Москва, во иднина ќе се произведуваат неколку модели од спортските теренци на Mercedes, како и актуелната E-Class. За новата фабрика ќе бидат потрошени над 250 милиони евра. Првите возила ќе почнат да излегуваат од фабриката во 2019 година.

Новата фабрика за автомобили ќе располага со сите производствени процеси, од монтажа до лакирање на возилата. Планирано е вработување на над 1.000 лица. Дополнителни работни места се отвораат кај добавувачите и понудувачите на услужни дејности. На оддалеченост од околу 20 километри од планираната фабрика за автомобили, Daimler лани отвори голем центар за постпродажба којшто ќе го покрива целиот руски пазар.

За производството во Русија ќе биде задолжена новооснованата компанија Mercedes-Benz Manufacturing RUS (MBMR). Покрај Daimler AG, дел од компанијата е заедничката инвестиција Daimler Kamaz RUS (DK RUS). Германците соработуваат успешно со Kamaz уште од 2010 година, покривајќи го рускиот пазар за товарни возила. Daimler и Kamaz учествуваат со по 50% во DK RUS.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

144
19 shares, 144 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813