151
40 shares, 151 points

Од стоте најдобри марки во светот во изборот на Интербрендс, Mercedes има најголем број допаѓања на инстаграм. Секој месец пристигаат по уште 30 милиони нови допаѓања

Mercedes одбележува голем јубилеј на инстаграм. Од стоте најдобри марки во изборот на Интербренд, германската премиум марка има најголем број допаѓања на инстаграм. Според агенцијата T4Media, пред неколку денови Mercedes ја надминал волшебната бројка од една милијарда допаѓања. Ова достигнување ќе биде одбележано со изложба на најуспешните фотографии на социјалните мрежи во музејот во Штутгарт.

На специјалната страница за „инста-милијардата“ ќе се најдат и фотографии од фанови на Mercedes

Mercedes е активен на инстаграм од 2012 година. Марката има 35,66 милиони следбеници и секој месец добива просечно по 27,6 милиони допаѓања. За одбележување на овој јубилеј е отворена микространицата https://www.mercedes-benz.com/en/one-billion-likes/ со избор од најуспешните и највпечатливи фотографии. Покрај сопствените фотографии, на специјалната страница се наоѓаат и фотографии од фановите на марката. Секако дека не недостига и легендарната честитка за стотиот роденден на BMW.

Mercedes-Maybach 6 Cabriolet и Mercedes-AMG GT Edition 50 добиваат посебен третман како модели што се најпопуларни на инстаграм меѓу фановите на марката. Темите на вештачката интелигенција и електромобилноста често се обработуваат во објавите на инстаграм.

View this post on Instagram

Not sure if you’ve heard, but we hit #1billionlikes on Instagram this month! First and foremost, we’d like to thank YOU – our loyal fans! We couldn’t have reached this milestone if it wasn’t for you! We are proud that our cars amaze so many people around the world! These are the two most liked models on our channel to date: The Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet by @gorden.wagener and the Mercedes-AMG GT C Edition 50 by @t1dso. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ [Mercedes-AMG GT C Edition 50 | Kraftstoffverbrauch kombiniert: 12.5 l/100 km | CO2-Emissionen kombiniert: 284 g/km | http://mb4.me/RechtlicherHinweis] ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #Mercedes #Benz #MercedesBenz #MercedesAMG #AMG #AMGGT #AMGGTC #GTC #Edition50 #DrivingPerformance #MercedesMaybach #Maybach #Vision #Vision6 #Cabriolet #MBcar #MBcars #thebestornothing #MBdesign #HotAndCool #SensualPurity #ModernLuxury

A post shared by Mercedes-Benz (@mercedesbenz) on

Првиот електричен автобус Mercedes eCitaro вози во Хамбург

Водородниот Mercedes GLC F-Cell почнува со продажба

Mercedes S-Class на струја до 50 километри

Nissan Qashqai со бензински мотор од Mercedes A-Class


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

151
40 shares, 151 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *