184
23 shares, 184 points

HVO, BTL, GTL или CTL? Овие кратенки познати на малкумина сведочат дека алтернативните горива во меѓувреме се намножија. Камионите на Mercedes од летово смеат да ги користат сите.

Новите генерации камионски мотори за Mercedes, 10,7-литарскиот OM 470 и 12,8-литарскиот OM 471, од летово смеат да ги користат сите алтернативни горива што го исполнуваат стандардот prEN 15940. Меѓу овие горива се вбројуваат подгрупите HVO (Hydrotreated Vegetable Oil – хидротретирано растително масло), BTL (Biomass to Liquid – биомаса во течност), GTL (Gas To Liquid – гас во течност), CTL (Coal To Liquid – јаглен во течност). Станува збор за најразлични ресурси, коишто преку хемиска постапка се преработуваат во погонски горива.

Подносливоста на алтернативните горива за камионските мотори на Mercedes ја потврдија многубројни тестирања. Никакви преправки не се потребни за моторот да работи со овие алтернативни горива според нормата prEN 15940. Самите горива ги поседуваат истите својства како дизел погонските горива произведени од минерална нафта и поради тоа нема потреба од какви било модификации врз моторите или помошните уреди.

Впрскувањето на гориво, водовите за гориво и заптивките остануваат непроменети. Истото важи и за интервалите за промена на масло во моторот и за чистењето на филтерот за честички. Најважно е тоа што и гаранцијата и одговорноста на производителот продолжуваат да важат без дополнителни ограничувања. Според Mercedes Trucks, моќноста и вртежниот момент на моторите остануваат непроменети при користење на алтернативни погонски горива според prEN 15940.

Од февруари годинава, овие алтернативни горива е дозволени за користење и во сериите мотори од средната класа OM 936 и OM 934.

Какви други иновативни технологии нуди Mercedes Trucks во своите камиони можете да прочитате повеќе тука.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

184
23 shares, 184 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format