164
21 shares, 164 points

Поради грешка во изработката и можност за протекување масло од моторот, Mercedes ги повикува на поправка во сервис сите модели со дизелскиот мотор OM651.

Марката со сребрената ѕвезда повикува во сервис повеќе модели на патнички и товарни автомобили во коишто е вграден 2,2-литарскиот дизел со фабричка ознака OM651. Само во Германија се работи за 114.000 возила произведени во периодот меѓу февруари и ноември минатата година. Можно е покана за сервис да добијат и сопствениците на возила произведени во 2008 година, во коишто OM651 е вграден како заменски мотор. Поради грешка во толеранцијата при изработката на семеринзите постои опасност од протекување масло од затегачот на синџирот. Семерингот ќе се замени во сервисните работилници на Mercedes, што ќе трае меѓу 1,5 и 2,5 часови. Овој мотор моментно се вградува во сериите А, В, C, E, S, ML, CLA, GLA и CLS, како и во вановите од класата V, Vito, Viano и Sprinter. За колку возила се работи на глобално ниво уште не е објавено.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
21 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format