137
18 shares, 137 points

Моделите од компакт класата се продаваат толку добро што Mercedes бара дополнителна фабрика за нив. Мал проблем е тоа што и заработката се смалува.

Поради големиот интерес на пазарот за моделите од компакт класата, марката од Штутгарт планира наскоро да стартува со нивно производство во уште една фабрика. Тоа го изјави шефот Дитер Цече при светската презентација на компактниот теренец GLA во Гранада, Шпанија. Овој модел, исто како ванот од класата В и купе лимузината CLA ја користи платформата од класата А.

Новата генерација на компактните модели на Mercedes моментно се произведува во германскиот Раштат и во Кечкемет, Унгарија. Во производствениот ланец влегува и монтажата по нарачка во Финска. За производството да ја достигне побарувачката на пазарот за моделите од класата А, шефот Цече планира покрај дополнителната фабрика во ланецот да се придружат и нови фабрики во Кина и Бразил.

Во минатата година Mercedes продаде 370.000 примероци од моделите од компакт класата, што претставува една четвртина од вкупната продажба на марката. До 2020 година нивното учество ќе се зголеми на 30 проценти. Тоа е воедно и годината што концернот Daimler ја има зацртано како цел да застане на врвот на премиум производителите, односно да ги остави конкурентите BMW и Audi зад себе според бројот на произведени возила.

Во реализацијата на поставената цел голем придонес ќе дадат токму моделите од компакт класата, но проблемот е во тоа што нивните релативно ниски цени влијаат негативно врз профитабилноста на Daimler, за разлика од лимузините од класите Е и Ѕ. За заработката да се врати на поставените 10 проценти, Цече стартуваше со програма за штедење, која што ќе заштеди две милијарди евра во касата на производителот до крајот на годинава. Daimler ги надмина сите поставени цели уште во минатата година, а трендот продолжува и во оваа година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format