144
19 shares, 144 points

Државното обвинителство во Штутгарт го проверува софтверот за контрола на автоматските менувачи на добавувачот ZF. Постои сомневање дека софтверот содржи стратегии што можат да влијаат врз потрошувачката на гориво на емисијата на штетни материи.

Продолжуваат истрагите во Германија околу дизел скандалот, но овојпат тие се прошируваат и кај добавувачите. Во државното обвинителство во Штутгарт започна проверка, дали контролниот софтвер за автоматските менувачи на ZF содржи стратегии, коишто можат да влијаат врз мерењата на потрошувачката на гориво и емисијата на штетни материи.

Станува збор за проверка, а не за истражна постапка. Таа ќе се поведе во случај ако се покаже какво било сомневање околу случајот. Од Обвинителството не соопштуваат во кои модели на автомобили е користен софтверот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

144
19 shares, 144 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *