137
19 shares, 137 points

Само најголемите имиња на автомобилската сцена добиваат мини-копија. Кај овој McLaren Senna сé е малечко, освен цената

Спортски автомобил за 7.000 евра звучи како добра понуда. Покрај оваа цена, само малкумина би претпоставиле дека можеби се работи за смалена копија. Сепак не се работи за педесетина евра, колку што обично чинат поскапите мини-модели, туку за цена по којашто навистина може да се купи автомобил.

Работите изгледаат сосема поинаку кога се вмешува името Amalgam, специјалистот за ексклузивни моделчиња. Цени на реален автомобил, тука се реалност. McLaren Senna е изработен во размер 1:8, рачно од врвни мајстори, со користење CAD податоци и спецификации за бои директно од McLaren. Исто како оригиналот, автомобилчето ќе се изработи во серија од 499 примероци.

McLaren Senna, Amalgam 5

Купувачите на Amalgam веројатно и самите поседуваат автомобил од McLaren, па нема да одолеат на можноста мини-моделот да го нарачаат во боја како сопствениот автомобил. Тука спаѓа и бојата на ентериерот, дизајнот на бандажите и бојата на сопирачките клешти. За оваа опција се потребни екстра 1.000 евра. Има уште едно ниво, коешто за дополнително 1.000 евра нуди можност клиентот да нарача какви било модификации во надворешноста и внатрешноста.

Amalgam ужива ист статус како работилниците што ги изработуваат најпрефинетите и најскапи часовници во светот

За подготовката на Amalgam McLaren Senna за производство биле потребни 3.000 работни часови. Еден примерок се изработува за околу 300 часови. Деловите се изработени од полиуретан, нерѓосувачки челик и калај.

„Нови модели“ пристигаат постојано во понудата на Amalgam. Покрај екслузивниот размер 1:8, се изработуваат и модели во размер 1:18. Нивната цена е соодветно пониска, но не и ниска. За август се најавуваат Jaguar E-Type, Ferrari Enzo или тркачки Ferrari 250TR. Цената: 500 евра.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

McLaren Senna By Amalgam

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
19 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format