114
17 shares, 114 points

Цел свет зборува за биткоини, одеднаш сите сакаат да ги набават, само малкумина разбираат како функционира крипто валутата. Еден Американец го нуди и својот суперспортски автомобил во замена за 20 биткоини.

Плаќање само во биткоини, разгледување на возилото може, но само под услов да се префрли 0,0001 биткоин на сметка на сопственикот. Цената на овој McLaren 720S изнесува само 20 биткоини. До пред само некој ден, суперспортскиот автомобил од британската марка се нудеше за продажба на платформата Craigslist за 30 биткоини. Но, дигиталната валута во меѓувреме достигна фантастични вредности, па соодветно се спушти и цената на огласот.

Колку всушност вредат 20 биткоини во моментов?

Пред неколку години, за 20 бит-парички одвај можеше да се купи пристоен велосипед. Денес за оваа сума веќе стои на располагање и McLaren 720S. Еден биткоин моментно вреди над 19.100 долари. Според тоа, цената на скапоцениот спортски автомобил со само 750 извозени милји би изнесувала 382.000 долари. Тоа веќе ја надминува вредноста на автомобилот на ново.

Валутата продолжува со вртоглавиот раст, сопственикот мора повторно да ја коригира цената на огласот. Но, со тоа се намалува и веројатноста дека ќе се најде купувач подготвен да се откаже од валутата чијашто вредност расте, наспроти автомобилот чијашто вредност може само да опаѓа.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

114
17 shares, 114 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743