117
18 shares, 117 points

McLaren имаше убава завршница лани со претставувањето на Senna. Уште подобра завршница се бројките од продажбата. Единствената спортска марка што и натаму одбива да вклучи теренец во понудата продаде над 3.300 автомобили. Уште еден рекорд.

McLaren и без теренски автомобил во понудата може да постигнува раст во продажбата. Британската марка што е израсната на тркачките патеки лани продаде 3.340 автомобили. Две третини од оваа бројка отпаѓаат на моделите од спортската серија, чиишто сопственици првпат седнуваат во автомобил на McLaren. Преостанатата третина им припаѓа на моделите од супер серијата.

Од спортската серија, во којашто спаѓаат 570GT, 570S, 540C и 570S Spider, продадени се 2.119 примероци или за 88 повеќе отколку преклани. Поскапата и уште поекстремна супер серија (675LT Spider и Coupe, 650S, 625C и 720S) привлекла 1.221 нови сопственици, односно приближно исто колку во 2016-та, иако новиот 720S е само шест месеци во продажба.

Сите три серии добија по еден нов модел: Во спортската серија пристигна 570S Spider, во супер серијата имаше смена на 650S со новиот 720S, додека на врвот, во ултимативната серија, пристигна McLaren Senna. Најекстремниот модел на марката досега е именуван по легендарниот Аиртон Сена, кој сите три шампионски титули во формула 1 ги освои во McLaren. Со само 1.198 килограми, Senna е незначително потежок од McLaren F1. Лимитиран на 500 примероци, болидот е задвижуван од 4,0 V8 сo 800 КС.

Зголемувањето на продажбата доведе и до втора смена во фабриката во Вокинг. Тука моментно се произведуваат до 20 автомобили дневно, исклучиво во рачна монтажа, а се испорачуваат до мрежата од над 80 дилери во 30 држави.

Со 1.234 продадени примероци, најголем пазар за McLaren е Северна Америка

Книгите со нарачки се полни за следните шест месеци. Хиперболидот McLaren Senna е веќе распродаден, а не заостанува ниту следниот нов модел во ултимативната серија, којшто се води под интерната ознака BP23.

Во следните шест години, во развој на нови модели ќе биде потрошена една милијарда фунти. Планот е до 2022 година да бидат претставени вкупно 15 нови модели, од кои три се веќе претставени. Во 2018 година претстои отворање на новата фабрика во Јоркшир, којашто ќе почне да работи под полна пареа една година потоа и ќе биде специјализирана за карбонски „туби“. Така во McLaren ги нарекуваат конструкциските елементи коишто ќе ја сочинуваат основата на структурата на сите идни модели. Солидна сума се издвојува и за идните верзии со хибриден погон.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

117
18 shares, 117 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743