157
20 shares, 157 points

Највлијателните дами кои објавуваат содржини од автомобилизмот во светски рамки ја избраа Mazda 3 за најдобар дамски автомобил за 2019 година. Победата беше објавена во рамките на салонот во Дубаи.

Светскиот избор на дамски автомобил на годината се одржува уште од 2010 година, со гласови од дамите од 34 земји од најразлични страни на светот. Автомобилските експертки, кои заедно досегаат до 260-милионска публика, ги даваат своите гласови за подрачја како што се безбедноста, противвредноста, изгледот, практичноста и влијанието врз животната средина. Основачката на изборот, Сенди Мајри од Нов Зеланд, и претседателката на жирито, Шерин Шебнем, за време на настанот во рамките на салонот на автомобили во Дубаи, ја прогласија Mazda 3 за севкупен победник во изборот за 2019 година.

Победниците во одделните категории во изборот на дамите се:

  • Градски автомобил · Kia XCeed
  • Семеен автомобил · Mazda 3
  • Зелен автомобил · Kia Soul EV
  • Луксузен автомобил · BMW серија 8
  • Спортски автомобил · Porsche 911
  • СУВ/кросовер · Range Rover Evoque

Лани на изборот победи Volvo XC40.

Како претставничка на светскиот избор на дамски автомобил на годината, Сенди Мајри, посочи дека на активностите за дамите на Салонот на автомобили во Дубаи им се дава сосем ново значење: „Ова е првпат да се издвои термин во рамките на салон на автомобили, којшто ќе биде посветен само за дамите. Светскиот избор на дамски автомобил на годината досега ги нема објавувано резултатите во живо на салон за автомобили. Пионерски чекор претставува и можноста да се интервјуираат инструкторки за возење од Саудиска Арабија, директно од бината. Посебна симболика е што тоа се случува во Дубаи, во ОАЕ.“

Тест: Mazda3 2.0 Skyactiv-G M Hybrid

MOTORING JOURNALIST FROM JAPAN JOINS THE JURYEtsuko Kusuda, has joined the jury for the 2020 voting year. She is the…

Posted by Women's World Car of the Year on Tuesday, September 10, 2019


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *