138
22 shares, 138 points

Mazda Vision Coupe е избрана за концептен автомобил на годината на 11-та Вечер на автомобилскиот дизајн во рамките на салонот во Женева. Првиот сериски модел што ќе го следи новиот дизајнерски правец пристига веќе в година.

Осумнаесет експерти, меѓу кои спаѓаат и неколку актуелни дизајнери во големите автомобилски куќи, ја избраа Mazda Vision Coupe за концептен автомобил на годината. Изборот се одржа во рамките на 11-та Вечер на автомобилскиот дизајн, за време на салонот во Женева. Ова претставува уште една важна награда за концептниот автомобил којшто го најавува изгледот на новата генерација на Mazda 6 и којшто во февруари беше избран за „Најубав концептен автомобил на годината“ во рамките на Автомобилскиот фестивал во Париз.

Икуо Маеда, главниот дизајнер на Mazda, потврди дека првиот автомобил од сериско производство со дизајн во стил на Vision Coupe ќе пристигне веќе во 2019 година. Mazda го претстави концептот на престижното купе лани на салонот во Токио, како следна фаза на актуелниот дизајнерски правец Kodo – Душа во движење. Дизајнот ги почитува основните принципи на јапонската естетика.

Mazda Kai ја најавува новата тројка за 2019 година

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
22 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format