149
48 shares, 149 points

Најавен скромно преку одвај видлива силуета, новиот СУВ-модел на Mazda се покажа како една од најодушевувачките премиери на салонот во Женева. Покрај Mazda3, со кого новиот CX-30 ја дели техниката, тоа беше и очекувано.

Нов СУВ-модел влегува во понудата на Mazda, меѓу CX-3 и CX-5. Уште со ознаката CX-30, новакот навестува дека не се работи само за нова големина, туку и за малку поразлична формула. Идејата е да се понудат компактни димензии на CX-3, во комбинација со просторност и практичност на поголемиот СУВ.

Mazda CX-30 ги спојува компактните димензии на CX-3 со просторноста и функционалноста на CX-5

Mazda CX-30 е долг 4.395 mm, широк 1.795 и висок 1.540 mm, при меѓуоскино растојание од 2.655 милиметри. Багажникот располага со 430 литри. Како втор модел од новата генерација на Mazda, со унапредени начела на кодо-дизајнот и „јинбаи-итаи“, новиот стил на триесетката се издвојува меѓу постоечките СУВ-модели на јапонската марка.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Новитети има и во погонот на сите тркала i-Activ, кој соработува со уште една иновативна технологија на Mazda, со фамозниот G-Vectoring. Многу порадикални промени има под хаубата, кадешто пристига моторот Skyactiv-X, како последен изум од техно-лабораторијата на Mazda.

Повеќе нема ванкел мотор во Mazda, но затоа има дизел-бензинец … или бензински дизел

Јапонските техничари преку овој уникатен мотор во сериско производство надоместуваат за тоа што повеќе не работат со ванкел. Станува збор за бензинец, кој може да ја запали работната смеша и под дејство на компресија, што значи како дизел. На тој начин се комбинира штедливост и вртежен момент на дизел, со динамичност и култивираност на бензинец. Заштедата во гориво се движи до 30 проценти.

Заштеда има и кај останатите бензинци, кои работат во комбинација со стартер-генератор, малечка батерија и напреден систем за искористување на енергијата при сопирање, односно функционираат како благ хибрид.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Mazda3 стартува со продажба во Германија: Со револуционерен „дизел-бензинец“

И во Mazda имаат нова „тројка“ за фалење

Mazda MX-5: Три банки и уште не ѝ доаѓа разумот

Mazda 6 привлекува внимание и без дизел скандали

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
48 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format