124
17 shares, 124 points

Според еден документ којшто се појави на мрежата, Maserati планира многу новитети под хаубата. Највозбудливата вест е планот во носот на Ghibli да се најде мотор V8 со преку 560 КС, како конкурент на BMW М5 и Mercedes-AMG.

Документ што е дистрибуиран до дилерите на Maserati во САД со плановите на италијанската марка за проширување на гамата на мотори се најде на интернет. Неколку информации недостигаат во документот, но доволно е да се дознае што точно планираат Италијанците и кои нови мотори ќе се најдат во моделите на Maserati. Како што можеше да се претпостави уште при премиерата на моделот, Ghibli ќе добие мотор V8 со преку 560 КС, како конкурент на BMW M5. Дополнително се воведува и мотор V6 со 450 КС, за пополнување на празнината меѓу верзијата со 330 КС и големиот V8.

извод од документот што открива кои мотори ќе се најдат во моделите на Maserati и Alfa Romeo
извод од документот што открива кои мотори ќе се најдат во моделите на Maserati и Alfa Romeo

За спортското купе Alfieri во почетокот се планирани исклучиво мотори V6, со моќност меѓу 410 и 520 КС. Levante исто така се појавува во документот. Според тие информации, спортскиот теренец на Maserati ќе може наскоро да се нарачува со мотори V6 и V8 или со еден од дизелите со моќност од 250, 275 и 340 КС.

Maserati нема да има монопол над новите мотори. Alfa Romeo исто така ќе може да ги искористи овие новитети под хаубата. Со особена возбуда се очекува наследникот на Alfa 156, којшто ќе ја носи традиционалната ознака Giulia. Топ верзијата ќе го добие најмоќниот битурбо V6 со 520 КС!

Во идниот спортски теренец Maserati Levante ќе се вградуваат бензински мотори V6 со 350 и 425 КС и дизели со моќност од 250, 275 и 340 КС
Во идниот спортски теренец Maserati Levante ќе се вградуваат бензински мотори V6 со 350 и 425 КС, осумцилиндарец со преку 560 КС и дизели со моќност од 250, 275 и 340 КС

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

124
17 shares, 124 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743