171
27 shares, 171 points

Nissan има амбасадорка за електрични возила и одржливост на животната средина. Марго Роби ќе имаше потенцијал да го издигне Nissan до светски шампион во електромобилноста, но тоа е веќе обезбедено. Сé што оваа убава Австралијка има да ни каже околу грижата за животната средина и префрлувањето на енергија од обновливи извори е снимено на видеото на Nissan.

Актерката, продуцентка и претприемачка ни порачува да создадеме „подобар свет за нас и за сите што ќе дојдат по нас.“ Номинирана за Оскар, Марго објаснува дека ја „имаме сета моќ да ја направиме промената.“ Тоа се однесува на податокот дека две третини од светската продукција на нова енергија уште во 2016 година пристигале од ветерни фарми и соларни панели.

Марго Роби, амбасадорката на Nissan: „Не мораме да чекаме другите да го направат тоа за нас“

Не е дека пораките на активистката за заштита на животната средина само ни се чинат поубави: „Сите можеме да направиме нешто различно и не мораме да чекаме другите да го направат тоа за нас.“

Електромобилноста не значи само да се возат електрични автомобили, туку станува збор за комплетно сменета слика, наспроти ерата на бензинот и дизелот. Nissan ги користи старите батерии од електричните автомобили за производство на акумулаторски станици xStorage, коишто нудат најразлични варијанти на примена, секако вклучувајќи и акумулирање на енергија од соларни панели.

Марго присуствуваше и на претставувањето на болидот на Nissan во Формула Е, којшто ќе стартува во следната сезона. Светскиот шампион во електромобилноста во секојдневието лани продал за 28% повеќе електрични возила. Само од Leaf, продадени се повеќе од 320.000 примероци откако првата генерација стартуваше во 2010 година.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Марго Роби, амбасадорка на Nissan

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Nissan Qashqai е најбрзиот СУВ во светот: 382,6 km/h

Во Јапонија возат над 100.000 електрични автомобили Nissan Leaf

Nissan Leaf добива нови батерии по цена од 2.300 евра

Nissan најавува осум нови електрични модели до 2022 година

Кросоверите му донесоа на Nissan раст од 12% во продажбата

Батериите на Nissan Leaf по пет години „држат“ само 90 километри

Преку вртење педали до попуст за Nissan Leaf

Мадридското такси доби 110 електрични возила Nissan Leaf


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

171
27 shares, 171 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format