167
26 shares, 167 points

Lotus го бара првиот автомобил когошто Колин Чепмен го изработил уште во 1948 година. Британската марка годинава го одбележува 70-от јубилеј

Во годината во којашто го одбележува 70-от јубилеј, Lotus ги замолува своите фанови да се впуштат по потрага по првиот автомобил, когошто основачот и поранешен тркач Колин Чепмен го изработил во 1948 година. Младиот инженер рачно го изработил малечкиот автомобил во гаража во Лондон, кој бил наменет за родителите на неговата девојка и подоцнежна сопруга. Неколку технички решенија биле мошне иновативни за тоа време.

Техничката документација за Lotus Mark I е достапна во целост, меѓутоа непозната е судбината на самиот автомобил. Чепмен со помош на еден пријател, во 1948 година почнал да учествува на автомобилски трки. Тоа му донело вредни искуства за конструирањето и изработката на Mark II. Првиот автомобил бил продаден во ноември 1950. Од тој момент се губи секаква трага на овој автомобил со историски непроценлива вредност.

Синот Клајв Чепмен: „Mark I е светиот грал во историјата на Lotus“

Во потрагата по Mark I учествува и Клајв Чепмен, син на основачот Колин Чепмен и директор на Lotus Team Classic. „Mark I е светиот грал во историјата на Lotus“, кажува Клајв. Тој ги замолува сите Британци да го бараат првиот Lotus во гаражите и шупите. Можно е дека автомобилот го напуштил островот.

Lotus Mark I 1948_1

Познавачите на автомобилската сцена во целата оваа акција препознаваат кампања со добро познат исход, за „случајното“ пронаоѓање на историскиот Lotus да биде круна во одбележувањето на 70-годишнината на британската марка.

Куса историја од 0 до 100.000-от автомобил на Lotus

Таа е Елиза Артиоли и автомобил го носи нејзиното име

Теренецот на Lotus ќе биде најлесен во сегментот


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

167
26 shares, 167 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743