154
20 shares, 154 points

Шесткратно зголемување на продажбата во Северна Америка и плус од 60% во Европа. Постојаното лансирање специјални серии модели на Lotus и чепкањето по постоечките модели ги донесе посакуваните резултати. Lotus е марката што се бара.

Премиум марките станаа здодевни со својата предвидлива понуда од малечки, малку поголеми, средни, полусредни итн. модели, во класична, полукласична, трендовска, мачо, феминизирана итн. изведба, сите со исти мотори, менувачи, платформи? X1, X2, GLA, GLB, Q1, Q2? Продажбите постигнуваат рекордни вредности. Но, во исто време расте и продажбата на традиционалните застапници на суштината на возењето. Lotus за половина година заработе два милиони фунти. Тоа е колку еднодневен рекламен буџет за големците во браншата, но за Lotus е доволно за светот да биде задоволен.

Evora GT430 пристига како најмоќниот Lotus во историјата

Британската марка месец за месец претставуваше специјални моделски серии во ограничен број примероци, секоја завртка беше потстегната одново во основната понуда од модели. Резултатот изненади многумина. Европскиот извоз порасна за 57%, продажбата во Северна Америка се зголеми шесткратно. Само една година порано, Lotus бележеше загуба од 16 милиони фунти.

Првпат по многу години, Lotus е самоодржлив бизнис“

Сите моделски серии – Evora, Exige, Elise и Lotus 3-Eleven – добија „суперизведба“. Понудата никогаш не била побогата. Расте и продажната мрежа. Од 138 дилерски локации во 2014 година, мрежата денес брои 215 дилерства. Шефот Жан-Марк Галес: „Првпат по многу години, Lotus е самоодржлив бизнис“.

Evora Sport 410 at the Green Hell.

Check out the North American specification Evora Sport 410 on its amazing trip to the Green Hell!

Posted by Lotus Cars on Friday, August 4, 2017

Во Норфолк веќе се работи на следната генерација модели. Солидни темели за продолжувањето на бизнисот беа поставени со преземањето на главнината од акциите од страна на холдингот Geely. За Кинезите, тоа е одлична инвестиција.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730