138
19 shares, 138 points

Британската спортска марка бара 63.000 фунти, односно 88.700 евра за Exige 360 Cup, од кого ќе се изработат само 50 примероци. Ексклузивниот модел располага со 376 КС, односно нуди 10 КС повеќе од основниот модел Exige V6 Cup, а оваа моќност мора да се справува со само 1.130 килограми. Во кабината владее атмосфера својствена за тркачки автомобил, сведено на минимум. Предниот спојлер со агресивен дизајн, големите отвори за воздух напред, впечатливиот заден спојлер и дифузорот ставаат јасно на знаење дека Exige 360 Cup е на пат до најблиската тркачка патека.

На трка се од корист рамниот под што не го попречува струењето на воздухот, како и контрола на лансирање, за ракетен старт на компактниот болид. Спортските пружини се оптимирани за тркачки патеки и се дотеруваат во два степена, додека за амортизерите има четири можности за избор: нормален, спортски и тркачки степен, и исклучено. Со доплата може да се добијат лесни седишта од карбон, поместлив заштитен лак при превртување, противпожарен апарат, централен прекинувач за исклучување, како и отстранлив волан. Тие што сакаат барем малку повеќе комфор, имаат на избор алкантара во кабината или клима уред.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
19 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743