127
27 shares, 127 points

Градските автобуси двапати се заштитен знак на Лондон. Прво поради двокатната конструкција, второ поради електричниот погон. Наскоро во англиската престолнина ќе почнат да возат 31 црвени двокатни автобуси – со електричен погон. Техниката пристига од гигантот во добавувачкиот сектор ZF. Изработката на автобусите ќе се одвива кај британскиот производител Optare.

Уште поубедлива е најавата дека до 2037 година во Лондон ќе возат исклучиво автобуси на струја, речиси безшумни и апсолутно без каква било емисија на штетни материи од погонот. Во меѓувреме пристигаат нарачки и од здружението на превозници од повеќе метрополи во САД, на коишто ќе им се испорачаат 100 примероци од серијата Xcelsior Charge, со електрична портална оска Ax-Trax AVE од производителот ZF.

електрични автобуси лондон 1

Електричната погонска оска може да се изведе заедно со хибриден погон или со погон со горивни ќелии, односно да се напојува со енергија од батерија. Стоте електрични автобуси од серијата Xcelsior Charge уште во 2020 година ќе почнат да возат во Лос Анџелес, Сиетл, Бостон и Минеаполис.

Австрија ќе дозволи електромобилите да возат побрзо на автопат

Електромобилност повикува на ревијално „е-возење“ на 20-ти септември

Електрични автобуси во јавниот превоз во Берлин

Електрични автобуси на релација од Париз до Амиен


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

127
27 shares, 127 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743