170
22 shares, 170 points

Австрискиот пазар по традиција е ориентиран на користење автомобили под лизинг. За шест месеци се склучени договори во вкупна вредност од 3,4 милијарди евра, додека просечната вредност на автомобилите под договор за финансирање изнесува повеќе од 27.000 евра.

Австриските компании за лизинг го завршија првото полугодие од 2019 со лизинг во вредност од рекордни 4,4 милијарди евра. Склучени биле повеќе од 137.000 нови договори, што исто така претставува зголемување од 12,2 проценти. Австријците вкупно имаат под лизинг повеќе од 25 милијарди евра и 730.777 активни договори.

Најголемиот дел од бизнисот секако дека се автомобилите. За шест месеци се склучени договори за лизинг на нови автомобили во вкупна вредност од 3,4 милијарди евра. Во споредба со истиот период лани, бизнисот пораснал за 18,4 проценти. По број на склучени договори, исто така има зголемување од 12,3 проценти. Просечната вредност на автомобилите што се земаат под лизинг изнесува 27.167 евра.

Иако вкупната продажба на нови автомобили во Австрија се намалила за 8,8 проценти во првото полугодие од 2019, уделот на возила што се финансирани под лизинг во вкупниот број на новорегистрирани автомобили изнесува 52,8 проценти. Од сите договори за лизинг, 84,2 проценти се однесуваат на патнички автомобили, 11,8 проценти на доставни возила и 1,9 процент на тешки товарни возила.

Соодносот меѓу приватни и комерцијални клиенти пораснал во корист на компаниите: 51,1 проценти од договорите за лизинг се склучуваат со компании, 46,1 проценти со приватни лица, додека 2,7 проценти со јавниот сектор.

Пример за отплата на лизинг (https://www.finanz.at/kfz/leasing/)

Продажна цена на возило:

20.000 евра

Учество

2.500 евра

Рок на отплата

60 месеци / 5 години

Последна рата по 60 месеци

2.500 евра

Месечна рата на лизинг

268,13 евра

Месечна рата на лизинг (без камата)

250,00 евра

Вкупен износ (со камати)

21.087,50 евра

Вредностите во табелата важат за Австрија, пресметка според внесените параметри.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

170
22 shares, 170 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *