150
40 shares, 150 points

Lexus LS+ Concept ја најавува технологијата на автономно возење којашто престижната марка на Toyota ќе започне да ја вградува на преминот во следната декада. Концептниот автомобил добива придружба од специјална серија во чест на јубилејот на спортските верзии „F.

На Салонот во Токио низ историјата се имаат појавено најнеобичните и најфутуристички студиски автомобили, веројатно повеќе отколку на било која друга сцена за автомобилски премиери на планетава. Појавувањето на Lexus LS+ Concept на 45-то издание на салонот не отстапува од традицијата на иновирање и експериментирање. Разликата во однос на порано е во тоа што техничарите ја скусија временската разлика со иднината. Овој концептен LS+ се појавува со технологија за автономно возење, којашто ќе се вградува во Lexus веќе во 2020 година.

Lexus LS+ Concept ветува уште едно поглавје на дизајнерско „лудило“

Проблемот со премиерите на автономните возила е во тоа што нивните способности не можат да се прикажат директно на сцената на салонот. Но, лесно може да се замисли дека Lexus LS+ Concept е способен самостојно да се довезе до локацијата на Токио Мотор Шоу. Марката ги развива функциите на автономното возење како дел од заеднички безбедносен концепт, којшто ќе придонесе возењето да стане побезбедно и покомфорно, со нула жртви во сообраќајот. Денешните модели на Lexus веќе користат автономни системи при возење во град, следниот чекор е препуштање на воланот на автопат.

Lexus_LS_plus_Concept 3

Сета оваа сензорика и интелигенција во возилото е невидлива, па затоа стратезите на марката ја искористија пригодата и со LS Concept+ ја прикажуваат и еволуцијата на дизајнерскиот правец на Lexus, на „ел-финес“. Највпечатливите белези на концептниот автомобил се маската со масивни преклопливи ламели коишто се грижат за оптимално ладење и за аеродинамиката, како и светлата со ласерска техника, и напред и назад.

Lexus_LS_plus_Concept 2

Автономното возење влегува во серија во 2020 година, како дел од концептот „Highway Teammate“. Системот помага при следење и менување на сообраќајната лента, а самостојно го одржува и растојанието од возилото напред. Новите функции ќе се вчитуваат како софтверски апдејт, преку поврзување со дата-центарот. Системот самостојно учи и ги обработува новите информации за патиштата и инфрастуктурата.

Lexus_RC_F_SE 1

Lexus ја одбележува и десетгодишнината од воведувањето на првиот IS F, како предводник на серијата спортски модели на марката. Верзиите под знакот на F придонесоа имиџот на Lexus да добие динамична нота. За одбележување на јубилејот се појавуваат специјални серии од спортското купе RC F и лимузината GS F.

Lexus_RC_F_SE 2

Јубилејните модели добиваат врвни спортски амортизери, лесен издувен лонец од титан, неколку екстра компоненти од карбон и делови од каросеријата во мат сива боја. Во внатрешноста доминира „Heat blue“, заштитната боја на F-верзиите на марката.

Специјалните модели во лимитирана серија ќе стартуваат со продажба во Јапонија напролет.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
40 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format