за

Lexus две години ја развиваше оваа боја за купето LC

Lexus LC 2021 Dazzling Carnelian
Lexus LC 2021 Dazzling Carnelian

Дизајнерите на Lexus се докажуваат како специјалисти за највпечатливи бои за автомобилските каросерии. Најновата креација оттаму е „огнена карнеолна“ боја за новото годиште на луксузното купе LC.

Работата на нова боја за автомобилите на Lexus може да потрае и по две години. Таков е случајот со „Blazing Carnelian“, којашто е наменета за новото моделско годиште на топ-купето LC и спроед дизајнерите совршено одговара за формите и за стилот на овој луксузен автомобил.

Бојата е единствена со својата висока заситеност и со сјајот. Ефектот доаѓа од нанесувањето повеќе слоеви, при што секој одделен слој придонесува за крајниот резултат. Како основа се нанесени два различни слоеви боја со висока заситеност, а има и дополнителен слој со метални честички.

Впечатокот од бојата се засилува дополнително, доколку Lexus LC се нарача со „менхетен портокалова“ боја за ентериерот. Инспирацијата за таа боја потекнува од уникатната атмосфера што се појавува во само два денови во годината, за време на зајдисонцето во Мехнетен.

Луксузната марка на Toyota нуди 30 најразлични бои во целата своја моделска палета. Највпечатливи се „flare yellow“ за LC 500h, како и врвните металик лакови „Sonic Silver“ и „Sonic Titanium“.

Компанијата Kansai Paint, еден од добавувачите на бои на Lexus, испорачува нови бои на секои две недели, по што дизајнерите проверуваат како тие ќе одговараат за моделите на коишто тие работат во моментот.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Lexus ги повикува најталентираните дизајнери од цел свет

Lexus ги повикува најталентираните дизајнери од цел свет
Lexus ги повикува најталентираните дизајнери од цел свет

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Електричното Mini достигна 11.000 примероци

Електричното Mini достигна продукција од 11.000 примероци

Ford поставува 750 полначи за струја во фабриките во Келн

Ford поставува 750 полначи за струја во фабриките во Келн