173
22 shares, 173 points

Следната генерација на знаменосецот на Lexus е можно да добие верзија со погон на водород до 2020 година, известуваат јапонските медиуми. Корпорацијата Toyota веќе го нуди Mirai како сериски модел со погон на водород.

По успешното стартување со продажбата на првиот сериски автомобил со погон со горивни ќелии, корпорацијата Toyota планира следната генерација на знаменосецот LS од својата луксузна марка Lexus исто така да ја понуди со напредниот погон на водород до 2020 година. Се очекува дека трошоците за развој и производство на технологијата на погонот на водород ќе забележат пад во следните пет години, што ќе овозможи цената на водородниот LS да биде блиску до конкурентските модели со конвенционален погон.

Toyota инвестира масовно во возилата со горивни ќелии, коишто во основата се електрични автомобили, но место струјата да ја црпат од батериите, тие ја добиваат истата од хемиската реакција меѓу водородот и кислородот во горивната ќелија. Како резултат од реакцијата се добива само чиста вода. Претходно од корпорацијата соопштија дека планираат да достигнат годишна продажба од 30.000 возила со погон на водород до крајот на деценијата, во насока на реализацијата на планот, сите возила на Toyota до 2050 година да достигнат речиси нулта емисија на штетни материи.

Моделот со водороден погон Toyota Mirai досега е продаден во 350 примероци, а планот е во следната година продукцијата да се зголеми на 2.000 возила, а потоа и на 3.000 возила во 2017 година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

173
22 shares, 173 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format