147
19 shares, 147 points

По премиерата на новиот RX во Њујорк, благородната марка на Toyota ја претстави верзијата на моделот со дволитарски турбо мотор. Штедливиот Lexus RX 200t ќе се нуди само на неколку пазари.

Првиот бензински мотор со турбонатполнење на Lexus, привремено е главна ѕвезда во погонската понуда на марката, на местото на хибридниот погон. Откако моторот беше вграден премиерно во компактниот NX, сега следува негова имплементација и во новата генерација на поголемиот RX, промовирана неодамна на салонот во Њујорк. Lexus RX200t ќе се нуди на само неколку пазари во светот, почнувајќи од Кина, каде штотуку е претставена новата моделска верзија.

Lexus RX 200tОвој мотор со технологија VVT-iW за варијабилно управување со вентилите и компактен турбополнач со ниска инерција постигнува моќност од 228 КС и работи во комбинација со 6-степен автоматски менувач. Силината е намалена за 10 КС во споредба со NX, заради задоволување на строгите еколошки норми на одредени пазари. Токму овие норми беа и главна цел во развојот на новиот дволитарец според воспоставените начела на „даунсајзингот“, односно смалување на работната зафатнина и компензирање со турбонатполнење, како начин за намалување на потрошувачката на гориво и емисијата.

Чист и штедлив четирицилиндарски турбо во замена за жеден шестцилиндарец

Кажано поинаку, турбо дволитарецот испорачува моќност на шестцилиндарец, но троши драстично помалку гориво. Секако дека Lexus и натаму има мотор со шест цилиндри во гамата на големиот RX. Хибридната верзија користи 3,5-литарски V6 со штедлив еткинсонов принцип на работа и системска моќност од 300 КС во комбинација со електромоторот во RX450h, додека верзија од овој мотор работи и под хаубата на „обичниот“ RX350.

Што се однесува до самиот RX, новата генерација на моделот го следи радикалниот дизајн на помалиот NX, додавајќи интересен ефект на „лебдечки“ покрив со задните столбови лакирани во црна боја. Продажбата на новата генерација на RX на пазарот во САД ќе стартува кон крајот на годината, а подоцна ќе следуваат и испораките за другите светски пазари.

20150420_01_02_s

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
19 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813