122
17 shares, 122 points

Како градски превоз во иднина ќе се користи и летечко такси, покрај автобускиот превоз или метрото. Airbus тестира автопилотирани летала за четири патници, кои ќе вршат превоз само на подрачјето на градовите и во почетокот само по точно одредена рута. Но, дотогаш има уште време.

Производителот на Airbus A380 во иднина ќе се посвети на превоз на четири, место 853 патници. Во германскиот Инголштат беше претставено летало, коешто е незабележливо покрај големите „железни птици“, но затоа има голема улога за превозот на куси растојанија во иднина. Станува збор за нешто сосем ново, за летечко такси.

Електричното такси има четири двојни ротори и постигнува досег до 50 километри. Брзината на летање изнесува 120 километри на час. Нема пилот, а се полетување и слетување вертикално. Во иднина, летечкото такси ќе биде алтернатива за автомобилите, исто како и за автобусите или метроата.

Во почетокот нема летови над населени подрачја

Тестирањето на летечкото мини е планирано кон средината од годинава. Останува уште многу работа додека се достигне зрелост за пуштање во реална примена. Моментно не се дозволувааат летови над населени подрачја.

Според Airbus, европската легислатива ќе го дозволи користењето на летечкото такси најрано во средината на следната декада. Конкурентот Boeing напредува подобро. Американците ги тестираа прототипите на автопилотираното воздушно такси во јануари.

Производителите на автомобили исто така сакаат да се вмешаат во бизнисот со летечкото такси. Daimler е дел од проектот Volocopter и прави редовни тестирања на аеродромот во Франкфурт. Голем интерес има и меѓу стартап-компаниите, каква што е Lilium, на Франк Стефенсон, поранешен дизајнер на McLaren. Во бизнисот сака да се вклучи и соосновачот на гугл, Лери Пејџ, преку неговата фирма Kitty Hawk.

Летечки автомобил од половина милион евра на салонот во Женева

Дубаи воведува летечко такси

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

122
17 shares, 122 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format