125
18 shares, 125 points

Главниот дизајнер на Land Rover, Гери Мекгаверн, креираше една од 15-те скулптури на носорог во Лондон, како дел од акцијата за заштита на овој загрозен животински вид

Британската организација за заштита на природата „Tusk“ направи необична експедиција во знак на заштита на загрозениот африкански носорог и на неговиот природен простор. Во срцето на Лондон од пред неколку денови се наоѓа „Rhino Trail“ или „патеката на носорогот“. Станува збор за 21 скулптури на носорог, коишто се креирани и изработени од светски познати уметници и дизајнери. Една од скулптурите е дело на Гери Мекгаверн, главен дизајнер на Land Rover.

land rover носорог гери мекгаверн 1

Британскиот специјалист за терен веќе 15 години е официјален партнер на „Tusk“ (од заби песјаци, секачи). Носорогот креиран од Мекгаверн ќе биде изложен на Трафалгар Сквер до 22-ри септември. Посебност на скулптурата е завршниот лак, којшто е патент на Land Rover и се нарекува „прскан хром“. Акцијата ќе заврши на светскиот ден на носорогот на 9-ти октомври, кога скулптурите од уникатната изложба ќе бидат понудени на наддавање, со средства наменети за организацијата „Tusk“ и за заштитата на животните во Африка.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
18 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format