154
47 shares, 154 points

Со воведувањето на суперспортскиот СУВ како трета моделска серија, Lamborghini направи одличен погодок. Вкупната продажба порасна за повеќе од половина, прометот достигна 1,42 милијарда евра.

Рекорди во секој поглед за Lamborghini лани. Бројот на продадени автомобили, прометот, заработката, не биле подобри во 55-годишната историја на марката од Сант Агата дБолоњезе. Испорачани се вкупно 5.750 возила, со рекордни резултати во главните продажни региони, во Европа, Америка, Азија. Најголема заслуга за тоа има воведувањето на Lamborghini Urus, теренец на суперлативи, кој лани достигна продажба од околу 2.000 приомероци. Во исто време расте и продажбата на Aventador и Huracan.

Lamborghini ангажира 70% повеќе персонал отколку пред пет години

Со новите вработувања на завршетокот на минатата година, персоналот на суперспортската марка се зголеми на повеќе од 1.750 лица. За период од пет години, Lamborghini го зголеми својот персонал за 70 проценти.

lambo urus теренски автомобили во женева

Продажната мрежа опфаќа 157 дилери во 50 држави. Шефот Стефано Доменикали очекува дека растот на продажбата ќе продолжи и годинава. Нема најава за нови модели, но скромно се спомнува воведување нови технологии и иновации. Тоа не значи друго, освен електрификација на погонската спрега, барем во најосновната форма.

Lamborghini Aventador SVJ Roadster побрз од честичките ПМ10

Новите модели на Lamborghini ќе користат хибриден погон

Lamborghini Aventador SVJ со рекорд во сериската опрема

Lamborghini одбележува 50-годишнина на Espada и Islero


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
47 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *