140
20 shares, 140 points

Останува уште неполн месец до појавувањето на суперспортскиот теренец на Lamborghini. Како докажани мајстори за спектакли, Италијанците дополнително ја подгреваат атмосферата пред премиерата. Објавено е видео на коешто се гледа кaко Lamborghini Urus се забавува во пустинскиот песок.

Необично е автомобил под заштитен знак на бик да се види во оваа средина, но уште малку и тоа ќе се смени. Urus, инаку, не е првиот теренец на болоњезите. На времето беше прашање кој е поспособен теренец, Lamborghini LM002 или Hummer. Од тоа што се гледа на видеото, нема планина што е превисока, ниту пустина што е премека за Urus.

Lamborghini Urus е првиот теренец што поседува и режим за тркачка патека

Преку контролерот Animo може да се изберат различни режими на работа на погонската спрега и подвозјето, слично на Terrain Response кај Landy. Режимите Strada, Corsa и Sports логично се наменети за пат, тркачка патека или спортско возење. Нови се Sabbia, Terra и Neve. Првиот од нив е ѕвезда во видеото и наменет е за мек песок, Terra е за земја и кал, додека последниот режим е за снег.

Lamborghini пред пет години првпат го прикажа концептот Urus. Дури во почетокот од годинава следеше официјална потврда дека производството на супертеренецот ќе започне во април. Плановите се одложија, но само до 4-ти декември кога Lamborghini Urus ќе ја доживее својата светска премиера.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
20 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813