за

Lamborghini Sian е најсилниот родстер во светот

Lamborghini Sion Roadster 00001
Lamborghini Sion Roadster 00001

Родстер изведбата од хибридниот Lamborghini Sian е најмоќен автомобил без покрив во светот, со својот 6,5-литарски V12 со 819 КС.

Сант Агата ќе изработи само 19 примероци од Sian Roadster и моделот ќе го направи уште поексклузивен од конкурентскиот Ferrari 812 GTS, од кого што ја презеде титулата на најсилен автомобил без покрив во светот. Секако дека целата серија е веќе распродадена.

Исто како стандардната изведба на Sian што Lamborghini ја претстави лани на салонот во Франкфурт, Sian Roadster ја црпи својата сила од атмосферски V12 од 6,5 литри од Aventador, зајакнат на 785 КС, но и од 48-волтен електромотор од 34 КС, кој е интегриран во менувачот. Помошта од електромоторот се користи и при забрзување, за истото да биде порамномерно, односно да се минимизира забавувањето додека се менуваат степените на пренос.

Како резултат од тоа, спринтот до темпо сто е скусен под 2,9 секунди, колку што забрзува Aventador SJV Roadster, додека крајната брзина е над 350 km/h. Тежината е под 1.650 килограми, незначително над купе-верзијата.

Место класична батерија, Sian користи суперкондензатори, кои акумулираат десетпати повеќе енергија во споредба со литиум-јон батеријата и со истата му асистираат на V12 до брзина од 130 километри на час. Уште една предност е тежината од само 34 килограми, што е особено важно кај хиперавтомобили од овој ранг.

Стилските обележја се истите како кај купето и тие црпат инспирација од легендарниот Countach, што се забележува најмногу во задните светла. Впечатлив детал се и предните светла во форма на Y.

View this post on Instagram

This is the new Lamborghini Sián Roadster, the open top version of the special italian supercar unveiled back in 2019 at Frankfurt Auto Show. It has the same 785 CV engine of the coupé, that is coupled with the electric compartment that enables the car to develop a total of 819 CV. The Sián Roadster has been unveiled in a new special paint, called Blu Uranus, paired with Oro Electrum used for the wheels and other main exterior details. On the inside, it has white (Bianco Polar, I guess) interior with Blu Glauco stitching and details and, again, Oro Electrum elements to put even more in evidence the electrification theme of this car. The Lamborghini Sián Roadster will be produced in just 19 units worldwide and they have all been sold yet. The price hasn’t been confirmed, but for sure it will be even higher than the 3 million euros asked for the coupé as a starting point. If something is missing, it only means I don’t know that detail while I’m writing the post. Source: @lamboghini #lamborghini #aventador #aventadors #huracanperformante #aventadorsv #aventadorsvj #huracan #huracanspyder #huracanevo #huracanrwd #huracanevorwd #centenario #urus #veneno #gallardo #murcielago #lamborghinispecs #car #bestcar #carporn #sian #lamborghinisian #lamborghinisianroadster #sianroadster #dailycars #bluuranus #adpersonam

A post shared by Lamborghini Specs (@lamborghini.specs) on

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Aston Martin DB5 Continuation 00001

Aston Martin како на Џејмс Бонд чини 3,6 милиони евра

плантажа палми палмино масло биодизел

ЕУ лани согорила 4,5 милиони тони палмино масло како биодизел