149
34 shares, 149 points

Потрошувачката на гориво не ги засега многу сопствениците на Lamborghini, иако се работи за вредности од дваесетина литри. Но, комисијата на ЕУ гледа поинаку. Шефот Доменикали во интервју потврди дека следната генерација автомобили од Сант Агата ќе добие електромотор во погонската спрега

Стефано Доменикали, шефот на Lamborghini, не сака автомобилите од неговата компанија да возат на струја. Чудно е болид под знакот на бикот да вози нечујно, наспроти традицијата, сé наоколу да ечи додека минува Lambo. Во интервју за германскиот „Велт ам Зонтаг“, тој изјави дека „во блиска иднина не се планира Lamborghini што ќе вози само на струја.“

Шефот на спортската марка сепак откри дека „следната генерација од нашите суперспортски автомобили ќе се нуди со плагин-хибриден погон“. Тоа значи дека во блиска иднина ќе биде можна сцена, во којашто лута тркачка машина од Сант Агата е приклучена на полнач за струја.

Категорично против автопилот: „Тој што вози Lamborghini, сака да вози, не сака да биде возен“

Во Lamborghini не се многу заинтересирани за трендовите, на пример за автомобили управувани од автопилот. Доменикали посочи во интервјуто, „тој што вози еден од нашите автомобили, сака навистина да вози. Тој не сака да биде возен.“

Продажбата на Lamborghini порасна значајно во последните неколку години. Производителот со седиште во Сант Агата дБолоњезе во 2017 година продаде 3.815 автомобили, а лани бројката порасна на дури 5.750 возила. Тоа се должи најмногу на пристигањето на супер-СУВ моделот Urus.

За годинава, Lamborghini не планира да надмине 8.000 продадени возила. „Можеме да произведеме и продадеме и повеќе автомобили од тоа, имаме и капацитет и пазарен интерес. Но, не сакаме. За марката е поважно да ја задржи репутацијата,“ изјави шефот Доменикали за германскиот неделник.

Lamborghini Aventador SVJ со рекорд во сериската опрема

Lamborghini одбележува 50-годишнина на Espada и Islero

Lamborghini Urus со „помошен електромотор“ пристига наскоро

Lamborghini Urus оди само со посебни обувки, јакна и куфер

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
34 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format