119
17 shares, 119 points

Овој автомобил од соништата ќе остане сон. Lamborghini Egoista е толку егоистички настоен што воопшто нема да се продава. Ексклузивниот подарок за роденденот ќе си го задржи Lamborghini.

Lamborghini Egoista си е „доволен за самиот себе“, така пишуваат од италијанската куќа во соопштението што го испратија до печатот. Покрај фактот што внатре воопшто нема седиште за совозач, станува јасно дека Италијанците се крајно сериозни во реализацијата на егоисточкиот концепт на возилото.

Тоа што обично се нарекува патничка кабина тука прераснува во пилотска кабина по пример на американскиот воен хеликоптер Apache. Проекцискиот дисплеј и ременот за возачот што се прицвцрстува на четири точки се подразбираат. При излегувањето од кокпитот на возачот му е обезбедено чувство како на Топган-пилот. Прво мора да се отстрани воланот, потоа да се подигне командната табла, па да се отвори портокаловата купола со помош на електромотори, нозете да се извадат од седиштето, телото да се потпре врз каросеријата на точно одредено место и на крај нозете да се завртат нанадвор под агол од 180 степени од кабината.

Тоа е само еден дел од приказната. Десетцилиндарскиот мотор од 5,2 литри ослободува 600 КС, а каросеријата е изработена од алуминиум и карбон. Светлечките диоди што се наоѓаат насекаде по каросеријата светат во сите правци, не само напред и назад, туку и странично и нагоре и надолу. Гостите на гала вечерата во чест на одбележувањето на 50-годишнината на Lamborghini се уверија дека вакво возилото може навистина да постои и не е само цртеж на хартија.

[nggallery id=51]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

119
17 shares, 119 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813