154
20 shares, 154 points

Ексклузивниот Lamborghini Centenario, вреден два милиони евра и изработен во само 20 примероци во купе-изведбата, доби почесно место на црвениот килим за премиерата на „Трансформери: Последниот витез“ во Лондон.

Lamborghini Centenario, суперспортскиот автомобил кој е способен да постигне крајна брзина од 350 километри на час, во филмот се појавува како Хот Род. Редовното прикажување на новото продолжение на „Трансформери“ низ светските киносали започнува на 21-ви јуни.

Lamborghini Centenario во чест на стотиот роденден на основачот Феручио Ламборгини

Со целосна ознака Centenario LP 770-4, марката од Сант Агата го изработе овој ексклузивен модел во чест на стотиот роденден на основачот на фирмата, Феручио Ламборгини. Името Centenario доаѓа од италијанскиот јазик и значи „прослава на стогодишнина“.

Lamborghini ја прикажа купе изведбата на салонот во Женева во 2016 година, а половина година подоцна родстер изведбата доживеа премиера во Париз. Целата серија ќе биде изработена во само 40 примероци, по 20 од секоја каросериска изведба. До крајот на годинава ќе бидат комплетирани испораките на Centenario.

Основата потекнува од Lamborghini Aventador. Дванаесетцилиндарскиот мотор располага со 770 КС при 8.500 вртежи и го катапултира Centenario за 23,5 секунди до темпо 300.

Во продолжение фото-галерија со филмските ѕвезди што присуствуваа на премиерата. И Lamborghini Centenario, секако.

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere

 

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere

Lamborghini Transformers Premiere


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format