156
23 shares, 156 points

Папата Францис доби уникатен примерок на Huracan како подарок од Lamborghini. Суперспортскиот автомобил во боите на ватиканското знаме и со потпис на католичкиот поглавар ќе се понуди на наддавање, средствата од продажбата ќе бидат префрлени во проекти во Ирак и Африка.

Lamborghini изработи уникатен примерок од Huracan RWD за Ватикан. Папата Францис денес и официјално го благослови скапоцениот автомобил, ставајќи го својот потпис на каросеријата во бела и златна боја. Наддавањето во организација на Сотби е закажано за 12-ти мај 2018 година, средствата од продажбата ќе бидат пренасочени во три проекти.

Првиот проект е реконструкција на Ниневиската Рамнина во Ирак, што има за цел да овозможи враќање на христијанската заедница во овој историски важен регион, преку обновување на нивните домови, јавни установи и верски објекти. Дел од средствата ќе добијат и Заедницата на Папата Јован 23-ти, којашто им помага на жените жртви на трговија со бело робје, како и две италијански здруженија коишто им помагаат на злоставувани жени и деца во Африка.

Двајца врвни мајстори на Lamborghini Ad Personam работеа на уникатот за Ватикан

Lamborghini Huracan RWD е изработен во одделот за специјални нарачки Ad Personam на спортската марка од Сант Агата. Белата боја на каросеријата и деталите во тибериско-жолта боја го симболизираат знамето на Ватикан.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
23 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format