130
18 shares, 130 points

Шефот Руперт Штадлер потврди дека спортската марка во 2018 година ќе го пушти во продажба спортскиот теренец базиран на концептниот автомобил Urus.

Според шефот на Audi, датумот на почетокот со продажба на теренецот од марката под знакот на бикот е веќе одреден за 2018 година и тој со изгледот нема да отстапува премногу од дизајнот на концептниот автомобил Urus. Штадлер потврди дека Audi го развива спортскиот теренец на Lamborghini на нова платформа што заеднички ќе ја користат и идниот теренец на Bentley, како и моделите од следната генерација на Porsche Cayenne и Audi Q7.

Верно на имиџот на марката, теренецот на Lamborghini ќе биде најсилен и најдинамичен во оваа моделска четворка. Моторот ќе постигнува моќност од најмалку 600 КС, а за врвните перформанси дополнително ќе се погрижи примената на лесни материјали во конструкцијата на возилото. Засега отсуствува официјална потврда дали долгоногиот модел ќе биде прв Lamborghini со дизелски мотор. Првиот теренец на Lambo беше LM002 од 1986 година, со мотор V12 од Countach. Се очекува продажбата на Urus да достигне 3.000 примероци годишно.

Audi исто така може да се поднови со нов модел на врвот на понудата од теренски возила. Идниот Q8 ќе биде позициониран над актуелниот Q7, како конкурент на Range Rover, со полуксузна опрема и повпечатлив дизајн. Со овој модел ќе се пополни празнината меѓу седумседот Q7 и идниот теренец на Bentley.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
18 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format