125
29 shares, 125 points

Русите ја најавија својата намера да изработат лимузина што е приспособена за теренско возење уште на салонот во Москва во 2016 година, кога го прикажаа концептот Lada Vesta Cross. Намерата е реализирана и под истото име наскоро ќе стартува продажбата на единствениот лимузински теренец во компакт класата. Постои уште автомобил со овој необичен спој, Volvo S60 Cross Country, но тој припаѓа во многу поскап сегмент.

Новиот кросовер е идентичен со комбито Vesta SW Cross, освен во формата на каросеријата. Браниците, црната заштита на крилата на праговите, бандажите од 17 инчи, сето тоа е дел од „пакетот“ Cross. Секако дека Русите не остануваат само на шминка. Подвозјето е зајакнато, растојанието од подлогата е зголемено на 203 милиметри.

Lada го следи примерот на Dacia со моделските изведби Stepway

Неколку стилски зафати следуваат и во кокпитот, исто така по пример на комбито SW Cross. Седиштата се обложени со вештачка кожа со Х-графика, а некои делови се нагласени со портокалова или сива боја.

Со додавањето на Vesta Cross, моделското семејство на Lada Vesta брои четири моделски изведби, покрај стандардната лимузината и комбито, и SW Cross. Според Lada, моделите се ценети првенствено поради дизајнот, комфорот, просторната кбина, високиот квалитет и понудата од бројни опции. Почетокот на продажбата, цените и опремата ќе бидат објавени подоцна.

[tie_slideshow]

[tie_slide]

Lada Vesta Cross 2

[/tie_slide]

[tie_slide]

lada vesta cross kokpit

[/tie_slide]

[tie_slide]

lada_vesta_sw_cross

[/tie_slide]

[/tie_slideshow]

Првиот човек на Dacia ја презема контролата над Lada

Нови автомобили од Lada повторно се возат во Куба

Зошто Lada 1200 е одличен избор за олдтајмер?

Која е оваа Lada што сите ги остава вчудовидени?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
29 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format