136
29 shares, 136 points

Kymco подготвува пазарна офанзива со нов концепт на електричен скутер за следните три години. Тајванскиот производител планира десет модели и изградба на мрежа од полначи за струја во 20 држави. Електричниот скутер ќе се базира врз сустемот на Kymco Many EV, кој во минатиот месец беше претставен на салонот на мотоцикли во Токио.

Главната идеја е во приспособливиот капацитет на батеријата. Како и сите електрични скутери од следната генерација, Kymco поседува отстранлива батерија, којашто возачот може да ја понесе дома или на работа, заради полнење. Но, освен оваа батерија, скутерот поседува и мала батерија, којашто е фиксно вградена во него и овозможува возачот да извози куса тура при итна потреба, додека „главната“ батерија е на полнач.

Kymco очекува да продаде половина милион електрични скутери во следните три години

Со тежината на остранливата батерија од пет килограми може да се живее во секојдневието. Kymco има уште една замисла. Системот Ionex ќе понуди можност за изнајмување дополнителни батерии, коишто ќе се додаваат во просторот под седиштето и со коишто ќе може да се постигне досег до 200 километри.

Покрај тоа што ќе служат за полнење на празните батерии, енергетските станици Ionex ќе овозможуваат и брза и едноставна замена на празните батерии со полни. Секако дека Kymco ќе наплаќа екстра за оваа услуга, односно замената ќе биде поскапа отколку чекањето батеријата да се наполни.

[tie_slideshow]

[tie_slide]

Kymco Ionex EV Scooter 4

[/tie_slide]

[tie_slide]

Kymco Ionex EV Scooter 3

[/tie_slide]

[tie_slide]

Kymco Ionex EV Scooter 2

[/tie_slide]

[tie_slide]

Kymco Ionex EV Scooter 1

[/tie_slide]

[/tie_slideshow]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
29 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *