180
23 shares, 180 points

Харалд Кригер, претседател на управниот одбор на BMW AG и од јуни 2015 година член на управниот одбор на Здружението на германските производители на автомобили, избран е за потпретседател во президиумот на Здружението. Тој го заменува др. Дитер Цече, поранешен претседател на управниот одбор на Daimler AG.

Како наследник на др. Цече во неговата функција на претседател на управниот однор на Daimler AG, Ола Келениус е избран за нов член во управниот одбор на Здружението на германски производители на автомобили.

Др. Цече беше избран во управниот одбор и президиумот на Здружението во ноември 2006 година, а во 2009 година тој стана и потпретседател на германските производители на автомобили. Човекот со најпознатите мустаќи во браншата беше ангажиран и на европски рамки во автомобилската индустрија, како претседател на европското здружение АЦЕА.

Дитер Цече пред неколку денови доби поздравно видео за неговото заминување од Daimler, коешто за кусо време достигна повеќемилионска гледаност

BMW со поздравно видео за заминувањето на Дитер Цече од Daimler

Дитер Цече ќе биде новиот шеф на туристичката компанија Туи

Дитер Цече од Daimler со највисок углед од германските топ-шефови


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

180
23 shares, 180 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *