128
19 shares, 128 points

Чешката марка на Volkswagen е присутна на кинескиот пазар веќе единаесетта година и планира продажбата да ја зголеми двојно до 2020 година, на 600.000 автомобили. Покрај Kamiq се планираат уште неколку СУВ модели коишто ќе бидат конструирани специјално за потребите и желбите на кинеските возачи. За таа цел, Skoda ќе инвестира две милијарди евра во Кина во следните пет години.

Историјата на Skoda во Кина се навраќа до 1930-те години. Марката уште во 1936 годин имала пет „трговски застапништва“ во земјата. Денес, тоа е најголем единечен пазар за Skoda во светот.

Skoda планира да отвори уште една фабрика

Вака изгледаа теренците на Skoda пред 70 години

Кина останува најголем пазар за Skoda

Тест: Skoda Kodiaq 2.0 TDI DSG 4×4 Style


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
19 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813