130
22 shares, 130 points

Производителите на автомобили се во трајно славење откако кинескиот пазар бара сé повеќе возила. Кинезите сега имаат ново барање: Возила и опрема за кампување

Најголемиот пазар за автомобили во светот ќе стане и најголем пазар за возила и опрема за кампување. Еден од водечките производители во овој сегмент, германскиот Hymer, потпиша договор со кинеската компанија Lingyu за производство и дистрибуција на приколки и возила за кампување. Азискиот партнер моментно произведува шест различни модели на возила за кампување. Специјалност на компанијата со над 1.000 вработени е производство на специјални надградби за товарни возила.

Заедничката компанија со име Luoyang Erwin Hymer-Loncen Caravan во почетокот ќе произведува возила и приколки за кампување од моделската понуда на двата партнери, наменети за кинескиот пазар. Извоз во Европа не се планира.

Hymer го започнува новиот кинески бум за возила и прибор за кампување

Пред само десет години, во земјата со најбројна популација во светот постоеја само околу 3.000 камп-приколки и „моторхоуми“. Актуелната бројна состојба изнесува околу 70.000 возила за рекреација, при пораст од 50 проценти секоја година. Развојот кампинг-индустријата е составен дел од петогодишиот план на кинеската влада. До 2020 година се субвенционира изведување на повеќе од 4.000 туристички кампови. Моментно, за кинеските приколку и кампери има на располагање само 800 кампови.

Паралелно се менува и регулативата за возачка дозвола. Кинеските возачи со дозвола за управување патнички автомобил сега можат да управуваат кампер со максимална дозволена тежина до 4,5 тони или да влечат приколка со вкупна тежина на композицијата до 4,5 тони.

Групацијата Hymer во последната деловна година има продадено 61.700 возила, што е 6.700 возила повеќе отколку во претходната година. Продажниот рекорд резултираше и со зголемен промет во висина од 2,5 милијарди евра.

Како еден странец стекнуваше возачка дозвола во Кина


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
22 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743