174
25 shares, 174 points

ЕУ е најголем извозник на патнички автомобили во Кина, кои учествуваат со 53,3% во вкупната вредност на увезени автомобили во земјата. Може и вака: Кина е второ главно одредиште за автомобили произведени во ЕУ, односно 17,5% од вредноста на извозот на автомобили отпаѓа на Кина. Тоа се бројки кои буквално го движат светот.

Глобална трговија

Европска Унија
Кина
Увоз на патнички автомобили
 • Вкупна вредност: 46.081 милиони
 • Количина: 3.652.383 возила
Увоз на патнички автомобили
 • Вкупна вредност: 46.081 милиони
 • Количина: 1.120.284 возила
Извоз на патнички автомобили
 • Вкупна вредност: 127.806 милиони
 • Количина: 5.403.412 возила
Извоз на патнички автомобили
 • Вкупна вредност: 6.713 милиони
 • Количина: 867.747 возила

Трговска размена со автомобили меѓу ЕУ и Кина

Патнички автомобили
 • ЕУ во 2018 година извезла 545.082 возила во Кина, во вредност од 22,4 билиони евра

· Кина учествува со 17,5% во вредноста на извозот на автомобили од ЕУ во светот

· ЕУ учествува со 53,3% во вредноста на увозот на автомобили од светот во Кина

 • Кина во 2018 година извезла 319.800 возила во ЕУ, во вредност од 460 милиони евра

· ЕУ учествува со 6,8% во вредноста на извозот на автомобили од Кина во светот

· Кина учествува со 8,8% во вредноста на увозот на автомобили од светот во ЕУ

New photo by Automedia MK / Google Photos
Главни одредишта на извозот на патнички автомобили од ЕУ (според вредност)

Земја

Вредност во 2018

Тренд (во %)

1. САД

37,3 билиони

-2,8

2. Кина

22,4 билиони

+0,2

3. Јапонија

8,4 билиони

+3,0

4. Швајцарија

7,1 билиони

-5,1

5. Јужна Кореја

7,0 билиони

+10,6

Компании од ЕУ во 2018 година произвеле близу 6 милиони патнички автомобили во Кина
 • Во 2018, производители во сопственост на ЕУ произвеле близу 6 милиони патнички автомобили во Кина, што претставува околу 25% од вкупното производство на автомобили во Кина
 • Повеќето европски производители се активни во Кина (BMW Group, Daimler, Fiat Chrysler, PSA, Renault и Volkswagen Group), кои имаат околу 30 фабрики за производство и монтажа.
 • Компании во кинеска сопственост, во 2018 произвеле 422.632 патнички автомобили во ЕУ, во пет фабрики во Бугарија, Белгија, Шведска и Велика Британија.

Кина првпат во минус по повеќе од две децении

Купе-изведба Skoda Kodiaq GT ексклузивно за Кина

На Англичаните не им пречи тоа што MG доаѓа од Кина

Кинескиот Nio има уште еден модел: Празната батерија се заменува со полна

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
25 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *