166
21 shares, 166 points

Продолжува да расте моделското семејство на третата генерација на Kia Ceed. Покрај класичната комбилимузина, комбито Ceed Sportswagon и купе-комбито ProCeed, Корејците ќе ја нудат и кросовер изведбата XCeed.

Kia XCeed спојува својства на СУВ со спортски изглед и динамични возни својства на класичен модел со пет врати. Кабината и багажникот се големи како кај СУВ-модел, а на тоа следат вообичаеното седење на повисоко и подобрата прегледност отколку во обична комбилимузина.

Моделот се одликува и со напредно технолошко ниво. Тоа важи и за системите за асистенција и за инфо-забавние системи, но и за погонот. Продажбата на главните европски пазари е планирано да започне кон крајот на септември, кога ќе бидат понудени турбо бензинци и дизели, за од следната година да им се придружат благ-хибрид со 48-волтна мрежа и изведба со плагин-хибриден погон.

Сите моделски изведби на Kia Ceed, којашто е развиена посебно за европскиот пазар, се произведуваат во фабриката во Словачка и се нудат со вообичаената 7-годишна гаранција на Kia.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
21 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *