124
24 shares, 124 points

Кога две марки под ист покрив го прават истото … на едната марка обично ѝ успева подобро. Кај корејскиот двоец, Kia повторно ги привлекува симпатиите со својата верзија на малечкиот кросовер. Битката во сопствените редови меѓу Kia Stonic и Hyundai Kona се чини дека е решена однапред.

Веројатно се бројат денови додека Kia и официјално ги објави првите фотографии од новиот кросовер. Неколку фотографии од Kia Stonic веќе се појавија по поажурните блогови. Но, и тие се доволни за првиот и по правило секогаш најверен впечаток. Kia Stonic дефинитивно го украде шоуто на Hyundai Kona.

Kia Stonic е уште една успешна „вежба“ за дизајнерската ѕвезда Петер Шрејер

Неодамна, матичната марка на групацијата го претстави својот кросовер. Не се ретки оцените дека Kona изгледа предизајнирано, преамбициозно и премногу очигледен во намерата да му парира на Nissan Juke. Покрај тоа, малечкиот кросовер има уште една „фабричка мана“. На португалски јазик, „кона“ е вулгарен израз за женски полов орган.

This is the Kia Stonic! https://www.stonicforums.co.uk

Posted by Kia Stonic on Monday, June 19, 2017

Техниката на Kia Stonic во најголемиот дел потекнува од Rio, што на кросоверот ќе му даде динамика и задоволство во возењето. Од конкурентите, Stonic ги има за соочување Renault Captur и Peugeot 2008. Веројатно и новиот Opel Crossland X, од когошто исто така се очекува да се вмеша меѓу првите места во продажбата во сегментот.

Деталите околу техниката, опремата и стартот на продажбата на малечкиот брат на Kia Sportage ќе бидат познати наскоро.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

124
24 shares, 124 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743