Нови модели

Kia Stonic е поубавата половина на Hyundai Kona

Кога две марки под ист покрив го прават истото … на едната марка обично ѝ успева подобро. Кај корејскиот двоец, Kia повторно ги привлекува симпатиите со својата верзија на малечкиот кросовер. Битката во сопствените редови меѓу Kia Stonic и Hyundai Kona се чини дека е решена однапред.

Веројатно се бројат денови додека Kia и официјално ги објави првите фотографии од новиот кросовер. Неколку фотографии од Kia Stonic веќе се појавија по поажурните блогови. Но, и тие се доволни за првиот и по правило секогаш најверен впечаток. Kia Stonic дефинитивно го украде шоуто на Hyundai Kona.

Kia Stonic е уште една успешна „вежба“ за дизајнерската ѕвезда Петер Шрејер

Неодамна, матичната марка на групацијата го претстави својот кросовер. Не се ретки оцените дека Kona изгледа предизајнирано, преамбициозно и премногу очигледен во намерата да му парира на Nissan Juke. Покрај тоа, малечкиот кросовер има уште една „фабричка мана“. На португалски јазик, „кона“ е вулгарен израз за женски полов орган.

This is the Kia Stonic! https://www.stonicforums.co.uk

Posted by Kia Stonic on Monday, June 19, 2017

Техниката на Kia Stonic во најголемиот дел потекнува од Rio, што на кросоверот ќе му даде динамика и задоволство во возењето. Од конкурентите, Stonic ги има за соочување Renault Captur и Peugeot 2008. Веројатно и новиот Opel Crossland X, од когошто исто така се очекува да се вмеша меѓу првите места во продажбата во сегментот.

Деталите околу техниката, опремата и стартот на продажбата на малечкиот брат на Kia Sportage ќе бидат познати наскоро.

Ознаки
loading...

Слични објави

1 thought on “Kia Stonic е поубавата половина на Hyundai Kona”

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729