за

Kia во јануари продала 215.000 возила глобално, Sportage бестселер

Kia во јануари продала 215.000 возила глобално, Sportage бестселер
Kia во јануари продала 215.000 возила глобално, Sportage бестселер

Корпорацијата Kia Motors објави дека во првиот месец од 2020 година продала 215.112 патнички автомобили и лесни доставни возила на светскиот пазар, што е за 2,5 проценти повеќе од ланскиот јануари.

Продажбата на Kia на домашниот пазар во Кореја се смалила незначително, од 38.010 возила лани, на 37.050 возила во јануари годинава. Тоа се должи на помалиот број работни делови во земјата, како резултат од долгото празнување на лунарната Нова Година. Продажбата во земјата ја предводеше спортската лимузина K5, којашто неодамна стартуваше во сосем нова генерација. Висока популарност ужива и компактниот СУВ-модел Seltos. Неговиот сегмент на европскиот пазар ѝ припаѓа на Kia Stonic.

Продажбата на извозните пазари забележала пораст од 3,6 проценти, на 178.062 возила. Голем поттик за продажбата пристигна од кросоверот Niro, кој вклучувајќи ги неговата хибридна и плагин-хибридна варијанта постигна 9.587 продажби.

Sportage останува најпродаван модел на Kia во светски рамки, со 29.996 примероци, пред Seltos со 25.499 примероци и Rio со 18.980 примероци.

Според производителот, неодамна лансираните модели K5, K7, Seltos и СУВ-моделот Mohave, наидуваат на растечки интерес на пазарот, поради впечатлвииот дизајн, перформансите и технологијата, во комбинација со конкурентна цена.

Kia Rio или најпродаваниот автомобил во Русија, што не е Lada

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ерик Вапиер Mitsubishi

Mitsubishi има нов европски шеф, Ерик Вепиер доаѓа од Opel

volkswagen we deliver gb dostava

Volkswagen во Британија доставува нарачки во багажник