114
17 shares, 114 points

Kia Motors ќе ги снабдува Обединетите Нации со возила. Моделите на Kia што во иднина ќе бидат означувани како возила на ОН во светските мисии се Sorento, Rio и Forte. Корејската марка победи на тендерот на когошто учествуваа сите поголеми производители на автомобили.

Договорот е во вредност од 7 милиони американски долари и важи три години, со можност да се продолжи за уште две години. Kia ќе биде задолжена и за одржувањето и сервисирањето на возилата. Добавувачот на делови за автомобили Hyundai Mobis исто така учествува во зделката, со задача да ги снабдува ОН со резервни делови за нивните возила.

Корејскиот производител вторпат добива тендер на UNPD. Во периодот меѓу 2010 и 2015 година, двете автомобилски марки во концернот испорачаа 420 минибуси во служба на Обединетите Нации.

Новиот Kia Rio се покажа како најсилен карактер во класата

Kia Stonic е поубавата половина на Hyundai Kona

Sorento Masterpiece е прв модел од Kia поскап од 60.000 евра


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

114
17 shares, 114 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format