152
26 shares, 152 points

Kia ја претстави новата електрична изведба од Niro na 5-от Интернационален салон на електрични автомобили во Џеџу, Кореја. Кросоверот со погон на струја ќе ја доживее својата светска премиера на салонот во Париз, во септември. Kia Niro EV е развиен како спортски и практичен автомобил, кој комбинира добри возни својства, впечатлив дизајн и функционалност.

Дизајнот е заедничка работа на центрите во Калифорнија и Намјанг. Kia во почетокот од годинава го претстави Niro EV како концептен автомобил на салонот за потрошувачка електроника во Лас Вегас. Во споредба во моделските изведби со конвенционални мотори, електричниот Niro има различна маска, карактеристични отвори за воздух и диодни дневни светла во форма на стрела.

Kia Niro EV ќе се нуди во изведби со различна големина на батеријата – и различна цена

Енергијата пристига од литиум-јонска батерија со капацитет од 64 kWh, со којашто Kia Niro EV може да постигне досег до 380 километри. Во поевтината изведба со батерија од 39,2 kWh, досегот се скусува на 240 километри.

Продажбата на Kia Niro EV на корејскиот пазар започнува во втората половина од годинава, а потоа ќе следи негово воведување на сите поголеми пазари за електричниот погон во светот.

Во Обединети Нации ќе се вози Kia

Новиот Kia Rio се покажа како најсилен карактер во класата

Јужна Кореја е светски шампион во субвенционирање на електричните автомобили

Групацијата на Peugeot доаѓа со електричен модел на салонот во Париз

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
26 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743