119
74 shares, 119 points

Новата генерација на Kia Ceed ја доживеа својата премиера на македонската автомобилска сцена со коктел забава во скопскиот локал Портофино

Забавни тонови, убави луѓе и позитивна енергија го одбележаа пристигањето на новата генерација на Kia Ceed на македонската автомобилска сцена. Конкурентот на Golf веќе вози во својата трета генерација, по моделската премиера во 2006 година, и го прави тоа само за европската публика. За кусо потсетување, Kia го разви овој модел од компакт класата посебно за вкусот и барањата на европските купувачи. Дополнително, производството исто така е на европска почва, во словачката фабрика во Жилина, на иста линија со Sportage.

Kia Ceed premiera MK00002

Дизајнот отсекогаш бил еден од главните адути на Ceed – сега без апостроф – како креација на Петер Шрејер, еден од највлијателните и најуспешни дизајнери во последниве децении. Според досегашната формула, добриот изглед оди заедно со просторна кабина, пристојна завршна изработка, добра функционалност, солидна моторизација и добра опрема.

Во прилог на последново, од маркетингот на Киа Моторс Македонија нагласуваат дека „Ceed со ниво на опрема Vision може да го добиете по акциска цена од 13.990 евра, а во него да уживате во богата опрема, како екран на допир, камера за возење наназад и поддршка за Android Auto и Apple CarPlay.“ Во повисокото ниво на опременост, стандардно следуваат неколку системи за асистенција, алуминиумски тркала, автоматски клима уред, почнувајќи од 15.990 евра со основниот мотор.

Две нивоа на опрема, три бензински и еден дизел мотор, два вида менувачи во гамата на новиот Kia Ceed

Понудата од погонски единици ја сочинуваат три бензинци и еден дизел. Стартот го одбележува 1,4- литарецот со 100 коњски сили, потоа следат турбо моторите, едниот со зафатнина од 1,0 литар и 120 КС, другиот 1,4-литарски со 140 КС. Единствен дизел е 1.6 CRDi со 136 КС. Постои можност за комбинирање со 7-степен менувач со двојна спојка.

Kia Ceed premiera MK00004

Во моделската гама на Ceed, покрај комбилимузината со пет врати, спаѓаат и класичната комби-изведба Ceed SW, спортското комби ProCeed и спортската варијанта Ceed GT, којашто стартува во почетокот на следната година, со 1,6-литарски турбо со 204 КС.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Kia Ceed, македонска премиера

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Тест: Kia Sportage 1.6 GDi Vision 2WD

Новиот Kia Ceed пристигна во салонот во Скопје

Бестселерот Kia Sportage со залет во новото моделско годиште

Kia Sportage најдобар избор на СУВ за тинејџерите во САД


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

119
74 shares, 119 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743