144
19 shares, 144 points

Како дел од новиот пристап во средната класа, Kawasaki ја претстави Ninja 650, наменета за купувачите кои сакаат препознатливиот стил на Ninja да го добијат во мотоцикл што е едноставен за секојдневието. Пазарните истражувања покажаа дека постои солиден круг купувачи на коишто оваа комбинација им е атрактивна.

Водено ладениот двоцилиндарец со 69 КС е оптимиран за моќно повлекување при ниски и средни вртежи, развиен од познатиот паралел-твин мотор од серијата ER. Техничарите успеаја да постигнат и намалување на потрошувачката за 6,8 проценти. Со примена на рамка Trellis по пример на Ninja H2 и алуминиумска задна вилушка, тежината на Ninja 650 е намалена за импресивни 19 килограми.

Моќта и контролата на ABS-сопирачките се подобрени со примена на нови клипови Nissin, додека хоризонталното дотерување на задната вилушка по пример на Ninja ZX-10R внесува дел од фамозната управливост на моделското семејство Ninja.

Седењето е изведено ергономски соодветно на намената што ја има замислено Kawasaki, Ninja 650 да се користи за секојдневно возење до работа и назад и за спортска тура за време на викендите. Во Kawasaki се убедени дека новиот пристап во средната класа и новиот стил на Ninja ќе прерасне во хит меѓу европските возачи.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Kawasaki Ninja 650

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

144
19 shares, 144 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format