137
18 shares, 137 points

На салонот на мотоцикли Интермот во Келн, Kawasaki го претстави новиот знаменосец во својата понуда од суперспорт модели. ZX-10RR во најголемиот дел е идентичен со стандардната изведба, но е пречистен од сета практична опрема за секојдневието. Моторот е оптимиран за трки, со зајакнат блок и чашки со сменета облога, којашто издржува уште поекстремни напрегања. Покрај тоа е сменета и главата, заради обезбедување простор за користење брегасти вратила со повисоки брегови.

Моќноста на четирицилиндарецот уште не се објавува, но извесно е дека таа ќе изнесува над 200 КС. Кованите бандажи од Marchesini се стандард, а на располагање стои и „quickschifter“, за брзо менување на степените без спојка.

kawasaki ZX-10RR

Спортскиот турер ZX 1000 SX на салонот се појавува со нов оклоп во класичниот стил на Ninja, со што се постигнува поспортски изглед, но и подобра заштита на возачот од ветар. Нови системи за асистенција со подобрени сензори овозможуваат своевиден ABS за свијоци. Дел од многуте сменети детали се и светлата со диодна техника и подобрено осветлување. Моторот од 1.043 сантиметри кубни е преработен да ја исполнува нормата Euro 4 и останува на моќноста од 142 КС.

Kawasaki Z 1000 SX

На повисока еко-норма се префрлени и машините од 998 сантиметри кубни во Ninja H2 и во верзијата со механички компресор Ninja H2R. Како ексклузивна серија ограничена на 120 примероци в година ќе се понуди и карбонска верзија H2 Carbon. Цената уште не е позната. Освен моќноста од 310 КС на компресорската верзија H2R, Kawasaki засега не открива други технички детали за новитетите.

Kawasaki Ninja Carbon H2

На осми ноември ќе следат уште два новитета на салонот во Милано, Z 650 и Z 900 Super Naked.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *