156
20 shares, 156 points

Седењето во едно место во долгиот период на ограничено движење поради корона-вирусот, направи бизнисот на мала британска компанија да процвета уште пред разлабавувањето на мерките. За само еден ден, продадени се седум возила за кампување, што не се случило досега.

Компанија за изработка на возила за кампување од Јужен Јоркшир доживува продажни рекорди, додека луѓето во островската држава се подготвуваат за враќање во „новото нормално“ време. Досега не се има случено за еден ден да се продадат седум возила од овој вид, кои не се ниту евтини, ниту пак се купуваат масовно. Рекордот беше поставен во минатата недела, во време додека уште важат ограничувања за движење во земјата. Раздвижувањето на пазарот се случува откако властите најавија скорешно укинување на вонредните мерки.

Расте интересот за купување ново или старо камп-возило во Wellhouse Leisure. Во компанијата со 18-годишно искуство ценат дека тоа се должи на фактот што луѓето ги гледаат возилата за кампување и самото кампување како одлична можност за социјално дистанцирање во следниот период.

Од компанијата соопштуваат: „Социјалното дистанцирање веројатно ќе продолжи и во следните неколку месеци, при што возилата за кампување се одлична можност да се патува изолирано.“ Зголемениот интерес за овие возила, според Wellhouse Leisure, се должи и на тоа што патувањето со авион или крстосувањето со брод ќе се избегнуваат уште извесно време.

Понудата на возила се движи во ценовна рамка од 20.000 фунти за користено возило врз платформа од Toyota, до 55.000 фунти за ново возило за кампување врз основа на Ford Transit Custom.

Проектант на НАСА создава приколки за кампување

Taxa приколки кампување


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *