165
23 shares, 165 points

Видео канал со ветувачко име што се состои од зборовите сокол, гуру и хакер нуди совет како автомобилот да се претвори во Ferrari. Поточно, да звучи така. Секако дека сé е бесмислено, но се пропушта многу ако не се погледа ова видео

Кога официјалната автомобилска сцена ќе реши да си земе куса починка преку летото, вниманието почнуваат да го привлекуваат видеа со бомбастични наслови. Канал на Youtube, именуван HawkGuruHacker, тврди дека секој автомобил може да звучи како Ferrari. Близу пет милиони прегледи на видеото во период од два месеца, уверуваат дека вреди да се погледа.

Сомневањата почнуваат уште откако изумителот зема кутија принглс, како база за неговиот пронајдок. Потоа следат шприц, слушалки, медицинско црево, мп3-плеер, но уште не помислувате да прекинете со гледање.

Видеото вреди да се изгледа до крај само заради коментарите што следат по него, а коментарите се највредното што го нуди денешната медиумска сцена

Сепак е добро видеото да се изгледа до крај, затоа што во тој момент гледачот станува пресреќен што неговиот разум и перцепција функционираат сосем нормално. Уште една причина за видеото да се изгледа е тоа што ќе може вистински да се разберат многубројните коментари што следат под него. А, тогаш започнува вистинската забава, затоа што коментарите се највредното што денес може да го понудат медиумите. Нормално, сите се чувствуваат среќни и по читањето на коментарите.

Но, тука се јавува друго прашање. Со милион претплатници на неговиот видео канал на Youtube, овој Сокол Гуру Хакер секој месец заработува најмалку по неколку илјади долари, затоа што е очигледно дека сите сакаат да ги гледаат неговите „глупави“ видеа. Можеби тој и не е толку глупав колку што се прикажува. Продукцијата е врвна, а и „режисерот“ мајсторски знае да го погоди нервот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
23 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743