136
19 shares, 136 points

Сцени од Бејвоч ќе заживеат летово на плажите во Ромања. Италијанските карабиниери ќе патролираат дење и ноќе по прочуеното крајбрежје околу Римини во специјално подготвен Jeep Wrangler

Италијанските карабиниери летово ќе патролираат по убавите плажи во Ромања во возен парк од Jeep Wrangler. Специјално лакирани во препознатливите бои на чуварите на редот и мирот, џиповите ќе патролираат по прочуеното крајбрежје долго 30 километри, околу Римини и Рикојоне.

Ова е првпат во Италија да се воведе ваков вид на безбедносна патрола. Теренската легенда Jeep Wrangler, во верзијата за карабиниерите ќе вози со 2,8 литарски дизел, во комбинација со автоматски менувач. Сите возила се снабдени со пакет за екстремен терен од куќниот специјалист Mopar, со клиренс зголемен за пет сантиметри, црни бандажи од 17 инчи, гуми од 32 инчи, заштита напред и назад, како и заштитни продолжетоци покрај праговите.

Во возилата е вградена и специфична опрема, како рачна светилка, сирена, држач за автоматска пушка, два држачи за сигнални дискови и преносно радио. Jeep Wrangler е во природна средина кога е во служба на безбедноста. Неговиот предок од 1941 година, Willys Overland MA/MB, беше создаден специјално за превоз на војската во втората светска војна.

И како мало откритие, снимка од бркотниците на карабиниерите


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
19 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format